Milos Raonic

biografia:

Milos Raonic był jednym z pierwszych graczy, którzy dołączyli do Narodowego Centrum Szkoleniowego Tennis Canada w Montrealu, kiedy zostało otwarte w 2007 roku. Rok później przeszedł na zawodowstwo, po ukończeniu szkoły średniej w ciągu zaledwie dwóch lat, dzięki połączeniu zajęć lekcyjnych i studiów online.

w 2011 roku Raonic został pierwszym Kanadyjczykiem, który zdobył tytuł ATP singles od 1995 roku, biorąc udział w SAP Open. Został wybrany debiutantem roku ATP przez innych graczy. W 2012 roku Raonic zdobył jeszcze dwa tytuły ATP i zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich, gdzie przegrał w drugiej rundzie w epickim pojedynku z Francuzem Jo-Wilfriedem Tsongą. Ich trzygodzinny 57-minutowy mecz ustanowił rekord większości rozegranych meczów (66) w Trójsetowym meczu olimpijskim, a ich 48-meczowy trzeci set (wygrany 25-23 przez Tsonga) również był nowym rekordem.

Raonic zdobył jeszcze dwa tytuły w 2013 roku, w tym swój trzeci z rzędu SAP Open i dotarł do finału Rogers Cup (Masters 1000 series) w Montrealu. W 2014 roku Raonic, zawsze znany ze swoich potężnych serwów, które przekroczyły 155 mph, dokonał przełomowych odkryć, wygrywając swój pierwszy tytuł serii 500 w Waszyngtonie i awansując do pierwszego ćwierćfinału Wielkiego Szlema NA French Open, a następnie do pierwszego półfinału Wielkiego Szlema na Wimbledonie. Po raz drugi z rzędu zdobył Nagrodę Lionela Conachera jako kanadyjski Sportowiec Roku.

Raonic osiągnął najwyższy w karierze ranking ATP w maju 2015 roku, a we wrześniu wygrał St.Petersburg Open. Po wygraniu turnieju w Brisbane International w styczniu 2016 awansował do drugiego półfinału wielkoszlemowego Australian Open. W ciągu następnych kilku miesięcy rozpoczął się udany bieg, który obejmował występy finałowe w turnieju Masters 1000 W Indian Wells i turnieju Queen ’ s Club grass court. Największą atrakcją był jednak jego pierwszy finał wielkoszlemowy na Wimbledonie, gdzie został pokonany przez faworyta gospodarzy Andy ’ ego Murraya. Raonic zakwalifikował się również do turnieju ATP World Tour Finals 2016 w Londynie, awansując do półfinału, w którym przegrał z Murrayem w najdłuższym meczu w historii turnieju – 3 godziny 38 minut. Rok zakończył na najwyższym w karierze trzecim miejscu na świecie.

wiosną 2017 roku Raonic awansował do swojego pierwszego finału na kortach ziemnych w Stambule, ale jego sezon został przerwany przez kontuzję. Po ćwierćfinałowym występie na Wimbledonie zagrał jeszcze w dwóch turniejach przed wycofaniem się z US Open. W październiku podjął próbę powrotu Na Japan Open, ale musiał wycofać się z meczu drugiej rundy. Po rezygnacji z udziału w French Open 2018 z powodu kontuzji kolana Raonic awansował do pierwszego od ponad roku finału turnieju Mercedes Cup na kortach trawiastych w Stuttgarcie.

trochę więcej o Milos…

rodzina: rodzice Dusan i Vesna Raonic … starsze rodzeństwo Jelena i Momir … rodzina przeniosła się do Toronto, gdy miał trzy lata … : Był uzależniony od tenisa w wieku sześciu lat, przyciągnął go, ponieważ był to indywidualny sport i tylko on byłby odpowiedzialny … zainteresowania zewnętrzne: lubi oglądać filmy i sztukę… zapalony fan FC Barcelona, Toronto Raptors i Toronto Blue Jays … zanurzony podczas Meczu Gwiazd NBA w 2016 roku w Toronto … założył Fundację Milos Raonic w 2012 roku, aby wspierać dzieci ze środowisk defaworyzowanych i usuwać bariery ekonomiczne, fizyczne i inne, które mogą uniemożliwić im stanie się zdrowymi, produktywnymi członkami społeczeństwa … : Good luck charm to mała pluszowa Świnia z czterolistną koniczyną podarowana mu przez jego siostrę … ulubiony cytat: „brakuje ci 100% strzałów, których nie bierzesz.”- Wayne Gretzky…