De ce nu Motorsports Park-Meridian, MS

MERIDIAN, domnișoară. – Dennis Erb jr. nu și-a putut aminti de câte ori a încercat să câștige Coors Light Fall Classic la Whynot Motorsports Park. Știa doar că a fost aproape de mai multe ori. Cât de aproape a avut Carpentersville, bolnav., șoferul vine în 10 porniri anterioare?

a fost al doilea în 2011, a terminat pe locul trei în 2017, a fost al patrulea anul trecut și de două ori-’15 — ’16-a terminat pe locul cinci. De două ori Erb a câștigat și el cursa preliminară de căldură (2015 și 2017) și de două ori a condus câteva ture la începutul 100-lapper, ’15 și ’17 din nou. El a fost, de asemenea, calificativul general rapid în 2017.

sâmbătă, Erb a pus toate ratările în spatele său, în timp ce conducea 70 de ture — inclusiv ultimele 34 — pentru a câștiga cea de-a 26-a ediție anuală Coors Light Fall Classic, devenind al 12-lea câștigător diferit al evenimentului în ultimele 12 curse. El a condus de trei ori, preluând conducerea definitiv când Tyler Erb (fără relație) din New Waverly, Texas, a încetinit cu o bară de ridicare ruptă chiar înainte de a finaliza turul 67.

depășind al patrulea început Cade Dillard din Robeline, La., cu 2,049 secunde, Erb Jr.a câștigat 15.000 de dolari pentru a treia victorie generală a sezonului. Al șaselea-începând Spencer Hughes Din Meridian, a îmbunătățit trei poziții pentru a termina pe locul trei, în timp ce Dane Dacus Din Lakeland, Tenn., calificarea rapidă a evenimentului, a terminat pe locul patru după ce a început pe locul cinci. Al unsprezecelea-începând Jason Hiett din Oxford, Ala., a completat primele cinci.

de două ori Erb Jr.a condus în primele 50 de ture doar pentru a-și lăsa conducerea să scape. Dar de ambele ori a fost în locul potrivit pentru a valorifica atunci când a avut nevoie. El a condus primele 21 de circuite înainte de a da loc lui Dillard în trafic. După ce a recuperat conducerea de la Dillard la o repornire în turul 35, Erb Jr.a condus următoarele 15 ture înainte de a da loc Tyler Erb în timp ce au finalizat turul 51. Dar, în timp ce Erb Jr.l-a urmărit pe Tyler Erb în trafic în turul 66, Tyler Erb a încetinit brusc la rândul patru și a tras pista, predând conducerea înapoi către Erb Jr.

„este greu când ești în față și apoi treci acolo”, a spus Erb Jr. „Cursa este încă lungă. Am fost la începutul cursei, așa că nu am fost prea îngrijorat de asta. Știam că atâta timp cât voi putea alerga cu toată lumea, voi fi bine. Mașina era bună și când trebuia să plec, puteam să mai împing puțin.”

Erb Jr.și-a preluat conducerea inițială de la locul său de plecare din primul rând, trăgând în fața polesitterului Michael Arnold Din Hattiesburg, domnișoară., în turul de deschidere. Dillard a trecut rapid și de Arnold, fără să-l lase niciodată pe Erb Jr.să avanseze prea devreme. El a fost acolo pentru a prelua conducerea în timp ce lumea Haiducilor Morton Buildings târziu model series obisnuitii feliat prin trafic.

„am fost foarte buni la început și la mijloc”, a spus Dillard. „Tocmai am fost foarte liberi la jumătatea drumului și pur și simplu nu am avut nimic pentru (Erb Jr.) după aceea. Va trebui să ne facem temele și să vedem dacă ne dăm seama de ce. Acest lucru sa întâmplat în mai multe ocazii diferite și nu pare să fie legat de anvelope. Va trebui să facem ceva de lucru și să vedem dacă putem să ne îmbunătățim la cursele astea lungi.”

odată cu plecarea lui Tyler Erb în turul 66, Dillard a fost al treilea în spatele lui Hughes și Erb Jr. A reușit să alunece de Hughes, dar nu a mai putut ține pasul cu Erb Jr., care s-a îndepărtat pentru a conduce la fel de mult ca o întârziere imediată în depărtare.

„nu aveam o mașină foarte bună (târziu în cursă), așa că nu credeam că voi putea chiar să alerg pe locul doi”, a spus Dillard. „Tocmai am găsit cauciucul înaintea lui Spencer. Doar așa am reușit să trec de el. (Hughes) a avut o mașină bună. Dacă ar fi găsit cauciucul înaintea mea, acolo ar fi terminat. Este frustrant să ai o mașină atât de bună devreme și să nu termini deloc, dar cu siguranță suntem mulțumiți de a doua. Dennis a fost foarte rapid în seara asta, așa că felicitări pentru el. Vom construi din ea și vom continua.”

Erb Jr.a condus cu până la trei secunde în ultimele 34 de ture. Singura lui sperietură a venit în timp ce negocia traficul suprapus cu aproximativ 15 ture pentru a merge, în timp ce un cârd de mașini s-au reunit la rândul doi, forțându-l pe lider să ia măsuri evazive.

„încercam doar să fiu cu ochii în patru în fața noastră acolo”, a spus Erb Jr. „știam că există un pachet chiar acolo, așa că când am văzut că am făcut o întoarcere rapidă la dreapta pentru a urca puțin dealul și a ieși din drum. Trebuie doar să ai grijă la toate astea. Nu știi niciodată ce se va întâmpla.”

după aceea, Erb Jr.s-a stabilit în spatele celui de-al 11-lea Rick Rickman Din Columbus, domnișoară., și a rămas în linie pentru a închide cursa.

„știam că am un avantaj decent. (Șef de echipaj) Heather (Lyne) a fost acolo (semnalizare) și am știut că vom fi bine așa, așa că nu a existat niciun motiv pentru a împinge problema”, a spus câștigătorul. „Încercam să-l scot afară și să nu rănesc o anvelopă sau ceva de genul acesta. Știam că pista de curse a fost de a lua un pic de cauciuc acolo pe partea de jos și mașina a fost obtinerea strâns, așa că am fost doar încercarea de a menține acolo.”

Finisaj Caracteristică: 1) Dennis Erb Jr., 2) Cade Dillard, 3) Spencer Hughes, 4) Dane Dacus, 5) Jason Hiett, 6) Michael Arnold, 7) Tanner Engleză, 8) Josh Richards, 9) Chase Junghans, 10) Sam Seawright, 11) Rick Rickman, 12) Joseph Joiner, 13) Dean Carpenter, 14) Billy Franklin, 15) Jamie Elam, 16) Tyler Erb, 17) Billy Moyer, 18) Jonathan Davenport, 19) Klint Byers, 20) Ciad Thrash, 21) Mike Marlar, 22) David Breazeale, 23) Brian Rickman, 24) Justin McRee