ia de locuri de muncă

pentru a înțelege ceea ce face un asociat etaj vânzări, trebuie să știți definiția etaj vânzări. Etajul de vânzări este zona în care sunt afișate produsele și clienții fac cumpărături. Un magazin alimentar, hardware sau „cutie mare” precum Walmart are de obicei produse afișate pe culoare, în timp ce un magazin de îmbrăcăminte are de obicei articole de îmbrăcăminte atârnate pe rafturi și pliate pe rafturi sau mese într-un aspect mai deschis. Un asociat de vânzări este un angajat care lucrează în aceste zone comerciale, printre clienți, astfel încât să poată răspunde la întrebări și să asiste clienții în luarea deciziilor de cumpărare.

vânzări etaj Descrierea postului

prima responsabilitate a unui asociat etaj de vânzări este de a saluta clienții și întrebați dacă le pot ajuta cu cumpărături lor. Adesea, clienții vor întreba Unde pot găsi un anumit articol. O parte din activitatea asociatului de vânzări este să cunoască aspectul magazinului, astfel încât să poată direcționa sau duce clienții în acea zonă. De asemenea, el trebuie să poată explica diferențele dintre produse, să răspundă la întrebări despre ele și să fie la curent cu promoțiile și reducerile actuale.

nu există „timp de oprire” pentru asociații de vânzări atunci când sunt pe podeaua de vânzări. Dacă clienții nu au nevoie de ajutorul lor, taxele asociate vânzărilor includ repopularea rafturilor și rafturilor; reumplerea mărfurilor și îndreptarea stivelor de produse; curățarea camerelor de amenajare și îndepărtarea hainelor; manevrați eficient returnările; faceți inventarul; și curățați ștergând oglinzile și sticla și rafturile de praf. În unele magazine, vânzări etaj associates poate introduce clientul la un birou de plată, finaliza vânzarea și sac de cumpărare pentru ei. Spre deosebire de un casier, cu toate acestea, asociații de vânzări se întorc apoi la etajul de vânzări pentru a ajuta alți clienți.

mai presus de toate, vânzări etaj asociații sunt de așteptat să acționeze profesional, prietenos și politicos în orice moment, astfel încât clienții amintesc magazin ca un loc plăcut la magazin. Acest lucru asigură că vor reveni la magazin pentru achiziții viitoare.

Educație, Formare și salariu

magazinele necesită de obicei ca asociații de vânzări să aibă o diplomă de liceu sau echivalentul acesteia. O aptitudine pentru matematica de bază este importantă, la fel și dorința de a învăța procedurile magazinului și cum să opereze terminalul punctului de vânzare. Deși experiența într-un mediu de vânzări este utilă atunci când solicitați un loc de muncă, magazinele îi angajează și pe cei fără experiență. Uneori, magazinul deține o clasă de formare atunci când există mai multe angajări noi. Alteori, un manager sau un angajat informat îi va arăta unui nou angajat ce să facă.

salariile depind parțial de tipul de mediu de vânzări sau de afaceri. Asociații de vânzări cu amănuntul aveau un salariu mediu de 11,16 USD / oră, începând cu luna mai 2017. Asociații de vânzări din departamentele sau magazinele de piese au avut un salariu mediu de 14,13 USD/oră, în timp ce cei din dealerii auto au câștigat 17,06 USD/oră. Un salariu mediu este punctul de mijloc într-o listă de salarii, în cazul în care jumătate a făcut mai mult și jumătate a făcut mai puțin. Asociații de vânzări care vând articole de mare Dolar, cum ar fi mașinile, pot fi plătiți pe un comision – un procent din vânzări – în loc de un salariu. Alții pot avea un salariu de bază și pot primi comision. Asociatii de vanzari au adesea un obiectiv dolar de vânzări sunt de așteptat să îndeplinească sau depăși.

despre industria

cele mai multe vânzări etaj associates lucra full-time, dar există oportunități part-time, de asemenea. Multe magazine angajează, de asemenea, lucrători suplimentari pentru perioade aglomerate, sezoniere. Fiind un asociat podea de vânzări necesită o mulțime de picioare și de mers pe jos în jurul, precum și îndoire în jos și ajungând pentru produse. Unele medii pot necesita ca asociații lor să fie capabili să ridice obiecte grele.

ani de experiență

vânzări etaj asociații cu experiență pot fi plătite salarii mai mari. Ele pot fi, de asemenea, luate în considerare pentru avansarea în funcții de conducere. Dacă rămâneți la un loc de muncă timp de un an sau mai mult, veți primi, de obicei, creșteri modeste la aniversarea dvs. de lucru. Experiența este cu siguranță valoroasă dacă sunteți plătit pe bază de comision. A putea vinde produse fără a fi insistent sau arogant necesită tehnici care pot fi stăpânite cu practica.

tendința de creștere a locurilor de muncă

nevoia de asociați de vânzări cu amănuntul, care este similară cu asociații de podea de vânzări, este de așteptat să crească cu două procente din 2016 până în 2026. Asta e mai lent decât media pentru toate ocupațiile. Popularitatea crescândă a cumpărăturilor online a redus nevoia de asociați de vânzări în magazin și este probabil să continue să facă acest lucru.