Ward functionar Job Description

Ward grefieri lucrează în brațul administrativ de facilități de asistență medicală, cum ar fi spitale, case de îngrijire medicală, și centre de viață asistată. Ei au responsabilități clericale și administrative, cum ar fi verificarea și ieșirea pacienților, depunerea documentelor pacientului și coordonarea sarcinilor pacientului cu asistenții medicali și medicii. Împreună cu alți membri ai echipei front office, grefieri ward joacă un rol important în eficiența generală a unei unități de asistență medicală. Mediul lor de lucru poate varia ușor în funcție de tipul de unitate sau unitate a spitalului în care lucrează. Grefierii de secție care lucrează la biroul central al unei unități de traume au o experiență de muncă diferită de grefierii de secție care lucrează la recepția unității de oncologie. Având în vedere că multe unități de asistență medicală funcționează non-stop, grefierii din secție lucrează nopți, seri și sărbători, cu preferința de schimbare bazată de obicei pe vechime.

grefierii de secție lucrează sub supravegherea unui manager de grefier de secție pentru a asista personalul medical cu sarcini clericale, după cum este necesar. Potrivit Biroului Național de Statistică a muncii, cererea de recepționeri, care include grefieri de secție, va crește cu 9% până în 2026.

îndatoririle și responsabilitățile grefierului de secție

ca și alte tipuri de recepționeri, grefierii de secție jonglează zilnic cu mai multe îndatoriri. Am analizat fișele postului de funcționar de secție pentru a reuni următoarea listă de sarcini și responsabilități ale funcționarului de secție:

formularele de admisie și descărcare de proces

funcționarii de secție sunt punctul de contact pentru toți pacienții noi și pacienții care sunt în drum spre casă. Ei colectează informațiile necesare de la pacienții noi și își trag dosarele medicale. De asemenea, le oferă pacienților externați toate documentele relevante pentru situația lor medicală.

organizați, actualizați și depuneți fișele medicale

funcționarii de secție creează, organizează și actualizează fișele medicale ale pacienților.

răspundeți la întrebările non-medicale ale pacienților

funcționarii de secție sunt punctul de contact pentru toate întrebările non-medicale pe care pacienții și familiile lor le pot avea. Aceasta implică de obicei întrebări legate de asigurare sau planuri de îngrijire la domiciliu. Ward grefieri trebuie să aibă o cunoaștere de lucru a condițiilor specifice tratate în unitatea lor pentru a îndeplini această datorie bine.

răspundeți la apeluri telefonice

unele apeluri telefonice pot fi membri ai familiei pacienților, în timp ce alte apeluri pot fi de la grefieri din alte unități care caută informații despre pacient. Indiferent, este responsabilitatea funcționarului de secție să răspundă la toate apelurile telefonice.

organizarea sarcinilor pacientului și a documentelor relevante pentru medici și asistente medicale

grefierii de secție sunt responsabili pentru furnizarea de sprijin clerical RN atribuirea pacienților profesioniștilor din domeniul medical din unitate. Aceasta înseamnă menținerea unei baze de date rulante a tuturor atribuțiilor, precum și a prizelor și descărcărilor.

Ward Clerk Skills

Ward grefieri nevoie de o cunoaștere de lucru din domeniul medical. Deoarece una dintre responsabilitățile lor este fielding întrebări de la pacienți, ei trebuie să fie informat despre facturare medicale și de asigurare. Ward grefieri, de asemenea, nevoie de o înțelegere de lucru de diagrame medicale pentru a organiza în mod corespunzător documente pentru medici si asistente medicale. Pe lângă aceste trăsături și domenii de cunoaștere, grefierii de secție beneficiază de următoarele abilități și trăsături:

  • prosperă într-un mediu cu ritm rapid și capabil să schimbe sarcinile fără probleme—deosebit de important pentru cei care lucrează în unități de urgență
  • pregătirea facturilor și a facturilor de asigurare
  • răspunzând la întrebări administrative non-medicale
  • având o atenție deosebită la detalii
  • introducerea informațiilor în dosarele medicale ale pacienților noi și existenți
  • facilitarea procesului de admisie și externare a pacientului
  • depunerea documentelor pacientului și a dosarelor medicale utilizând atât sisteme de evidență digitale, cât și fizice

Ward clerk Instrumente ale comerțului

  • sisteme digitale și fizice de evidență – utilizate pentru a ține evidența copiilor digitale și fizice ale dosarelor medicale ale pacienților
  • Microsoft Office – utilizate pentru a efectua diverse sarcini clericale și administrative

Ward Clerk Educație și formare

grefierii Ward au nevoie doar de o diplomă de liceu pentru a găsi un loc de muncă, dar majoritatea angajatorilor preferă candidații care un program de secretar medical de la o școală profesională. Astfel de programe predau abilități, cum ar fi transcrierea, terminologia medicală și procedurile de laborator de bază.

Ward funcționar Salariu

potrivit Payscale, rata națională medie pe oră pentru Grefieri ward este $12.56 pe oră. Cei din partea de sus a scalei câștigă o rată orară de peste 17,63 USD, în timp ce cei din partea de jos a scalei câștigă o rată orară sub 9,08 USD.

Ward Clerk Resources

deși nu există multe resurse special pentru Grefieri ward, următoarea listă de resurse este bun pentru persoanele care doresc să exploreze domeniul de administrare de asistență medicală:

Asociația secretarilor medicali, managerilor de practică, administratorilor și Recepționerilor – fondată în 1964, aceasta este organizația profesională predominantă pentru grefierii de secție. Are capitole în toată țara care oferă oportunități de rețea, iar site-ul său web are și un forum pentru membri. Site-ul are secțiuni dedicate pentru a ajuta membrii perfecționa abilitățile lor și de a găsi locuri de muncă.

Asociația Americană a Asistenților Medicali – aceasta este o altă organizație de încredere în domeniul administrației medicale. Acesta oferă un program de asistent medical certificat și de certificare, care este deținut în mare stimă de către angajatori. Mai multe informații despre examen și pregătirea care coincide pot fi găsite pe site-ul său web.

Asociația Națională a Recepționerilor profesioniști – deși nu este special pentru cei care lucrează în domeniul medical, această organizație are mulți funcționari de secție printre membrii săi.

pași pentru a deveni secretar Medical: A step-by-step Guide to Working in a Hospital – această carte, bazată pe experiența de cinci ani a autorului ca secretar medical, acoperă toate lucrurile pe care trebuie să le cunoașteți pentru a lucra în domeniu. Aceste informații sunt foarte relevante pentru a deveni funcționar de secție.